Toidujäätmed lähevad mulda – Eesti esimene sertifitseeritud digestaat nüüd põllul

EKT Ecobio Maardu biogaasitehas, kus valmib kodustest biojäätmetest biogaas ja digestaat, tootis eelmisel aastal kokku üle 19 000 tonni vedelväetist. Kui talvel kogutakse digestaati laguunidesse, siis kevadel jõuab vedelväetis taas põllule. 

EKT Ecobio digestaat on esimene biogassitehasest tulev väetis, millel on ka sertifikaat: 2024. aasta suvel väljastas SA Taaskasutatavate Materjalide Sertifitseerimiskeskus EKT Ecobio biogaasitehasele ametliku kääritusjäägi tootmise sertifikaadi, kinnitades, et digestaat vastab kõigile ohutus- ja kvaliteedinõuetele. 

EKT Ecobio on esimese ja seni ainus tehas Eestis, mis toodab biogaasi ja väetisi kodustest köögi- ja sööklajäätmetest. „Meie eesmärk on anda kodustele toidutjäätmetele uus elu – Ecobio tehases toodame toidujäätmetest transpordigaasi ja toitaineterikast väetist, mis aitab põllumeestel parandada mulla viljakust ja vähendada sõltuvust mineraalväetistest,“ sõnas EKT Ecobio arendusjuht Kalle Grents.

Digestaadist
Digestaat ehk kääritusjääk on looduslikult rikas lämmastiku, fosfori ja kaaliumi poolest ning sobib suurepäraselt mulla parandamiseks ja taimede toitainete vajaduse katmiseks. Kuna tooraineks kasutatakse koduseid biojäätmeid, toetab protsess ühtlasi Eesti ringmajanduse eesmärke ja vähendab oluliselt biojäätmete ladestamist või põletamist. 

Selleks, et gaasitootmise jäägist, digestaadist saaks toode, mida on võimalik kasutada väetisena, on vajalik teha läbi sertifitseerimisprotsess, mis tõestab, et digestaat on ohutu ning kvaliteetne. SA Taaskasutatavate Materjalide Sertifitseerimiskeskus väljastas tehasele 2024. aasta suvel ka käärutusjäägi ehk digestaadi sertifikaadi. Kääritusjääki kasutatakse väetiseks põllumajanduses, sertifikaadi olemasolu näitab selle kvaliteedi kindlust. Sertifikaat väljastati nii vedelale kui tahkele kääritusjäägile.