Tartlased, kevadine riisumissaak ei sobi biojäätmete konteinerisse!

Tartu linnas on viimasel viiel kuul biojäätmete kogumise mahud vähenenud – eeldatavasti on põhjuseks see, et sügisesed aiasaaduste-, oksa- ja puulehehejäägid ei jõua enam biojäätmete konteinerisse. Jäätmevedaja tuletab aga linlastele meelde, et aiast ja haljastusest pärit risu, pruunide puulehtede jmt koristusjäätmete jaoks võiks tellida nende eraldi äraveo. 

 

Tartu biojäätmete kvaliteet on parem kui eelmisel aastal
“Kiidan tartlasi: kuigi talvekuudel mõnevõrra biojäätmete kogused vähenesid, on kvaliteet viimastel kuudel oluliselt paranenud. Vanad puulehed, peenikesed oksad – need on küll looduslikku päritolu ja samuti biojäätmed, kuid sobivad paremini komposti- kui gaasitootmiseks. Tartu linna aia- ja haljastusjäätmed võiks ikkagi minna äraveoteenusega Aardlapalusse, kus neist saab väga hea kompostmuld, mida linn kasutab kalmistutel ja haljastusobjektidel,” rääkis EKT Ecobio arendusjuht Kalle Grents. 

Kivid ei sobi ei kompostiks ega gaasi tootmiseks

Riisudes satuvad biojäätmete konteinerisse tihti ka kivid, mõnikord ka rauast esemed jmt. Need ei sobi ei kompostimiseks ega gaasitootmiseks. „Kivid, ka killustikukivid, kondid, rehad ja muu taoline ei tohiks kindlasti sattuda biojäätmete hulka, sest need tõesti ei lagune. Gaasi ega komposti neist ei saa, küll aga  lõhuvad masinaid ja tekitavad protsessides tõrkeid,“ rääkis Kalle Grents. 

Aia- ja haljastusjäätmeid ei tohi panna segaolmekonteinerisse

Riisumisjääke ning ka teisi aia- ja haljastusjäätmeid ei tohiks panna segaolmejäätmete konteineritesse. Olmejäätmete konteinerisse peaks jõudma ainult sortimisjääk – s.o sellised jäätmed, mis ei sobi ühessegi muusse konteinerisse, näiteks mähkmed, määrdunud ja katkised riided/jalanõud, katkised mänguasjad jmt. 

Aia- ja haljastusjäätmed kompostiks

Soovituslik oleks puulehed ja oksad teha kompostiks. Võimalik on tellida aia- ja haljastusjäätmete äravedu jäätmevedajalt – selle teenuse hind on Tartus umbes samas suurusjärgus, mis biojäätmete konteineri tühjenduse hind. Sellisel juhul viiakse biojäätmed Aardlapalu käitlusplatsile, kust neist valmib kompost. 

Kindlasti ei tohiks biojäätmeid viia metsa või võssa! 

Biojäätmeid – ei köögi-sööklajäätmeid ega ka mitte aia- ja haljastusjäätmeid ei tohi kindlasti viia suvalisse kohta. See kehtib ka õunte ja muude aiasaaduste kohta. Nii levivad võõrliigid ja aiakahjurid, samuti võib kahjustada pinnast, aga ka kutsuda kohale soovimatuid metsaelanikke.